ŚWIĘTA ŚWIĘTA ŚWIĘTA

Boże Narodzenie obchodzi się 25 XII od 35 roku. Data ta pokrywała się z obrzędami pogańskimi (zimowe przesilenie słoneczne).

Obecny sposób świętowania wywodzi się z czasów panowania w Anglii królowej Wiktorii.

Nazwa Wigilia (czuwanie) pochodzi z łaciny, w Polsce świętujemy ją od XVIII wieku. Właśnie wtedy szlachta zaczęła dzielić się opłatkiem, w XIX w zwyczaj ten przejęły inne stany. Łamanie się opłatkiem to wyłącznie polski zwyczaj.

Pierwszą kartkę świąteczną wysłano w 1843r. w Anglii. Na ziemiach polskich pojawiły się pod koniec XIX w. w Galicji. Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych stał się popularny w latach 20 naszego wieku.

Pierwszą szopkę miał stworzyć święty Franciszek z Asyżu w 1223r. Tradycję tę podtrzymywali franciszkanie. W Polsce pojawiły się one pod koniec XIV wieku.

Na życzenie Jana Pawła II w 1982 roku po raz pierwszy szopkę wystawiono na placu świętego Piotra w Rzymie.

Święty Mikołaj żył w Turcji w IV w. i był biskupem, który słynął z dobroci, zwłaszcza w stosunku do najmłodszych. W latach 50-tych w Polsce usiłowano zmienić go na radzieckiego Dziadka Mroza, ale nie przyjął się.

Pierwsze ozdabiane choinki pojawiły się w Niemczech w XVII wieku. Do Polski zwyczaj ten dotarł na przełomie XVIII i XIX w. Dekorowali ją mieszkańcy miast. Na wsi stały się popularne dopiero po II wojnie światowej.

 

 

ZESPÓŁ GIMNAZJALNO—SZKOLNY

W ZĘBOWICACH

Z ŻYCIA SZKOŁY

NUMER 3 / 2011