PSP Zębowice

Tradycyjnie w maju obchodzimy Święto Patrona Szkoły. W tym miesiącu przypada bowiem rocznica trzeciego powstania śląskiego, w którym polegli walczący o polski Śląsk mieszkańcy naszej gminy. Tegoroczna uroczystość miała miejsce 10. 05.2024r. Akademia odbyła się w zacnym gronie licznie przybyłych gości, wśród których obecni byli m. in.: Zastępca Wójta Zdzisław Szuba, Przewodniczący Rady Gminy Damian Ledwig, Przewodnicząca Rady Rodziców Beata Bajorska, Dyrektor Publicznego Przedszkola Joanna Janczyk oraz ksiądz Mariusz Pełechaty.

Na wstępie dyrektor Małgorzata Stelmach przywitała zebranych i przypomniała wybrane fakty z historii szkoły, po czym oddała głos prowadzącym uroczystość uczennicom, Hannie Jendrzej i Magdalenie Drost- Glockner.

Wprowadzenie Sztandaru Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Zębowicach oraz odśpiewanie hymnu państwowego podkreśliły rangę tego święta oraz nadały mu formalny charakter. Dziewczęta wspominały wydarzenia z 1971 roku, kiedy to naszej szkole nadano imię Powstańców Śląskich a w ścianę budynku wmurowano pamiątkową tablicę.

Następnie uczniowie klasy V, Liwia Jurecko, Michał Buczek i Patryk Janoszka, odtworzyli krótką historię powstań śląskich i walk pod Zębowicami w 1921 roku. Zwrócili uwagę na sakralną wręcz rolę poezji z tego okresu, która poruszała trudne tematy związane z rozłąką rodzin, cierpieniem i śmiercią, ale była nieodłącznym towarzyszem powstańców na polu walki. Zaprosili do wysłuchania wybranych pieśni powstańczych w wykonaniu koleżanek i kolegów z klas V, VI i VII (Lena Bębenek, Maja Wodarczyk, Lena Jagoda, Maja Proszewska, Magdalena Szmolka, Leoni Wiatr, Anastazja Kula, Laura Kowolik, Dawid Drost- Glockner, Krzysztof Sobczyk, Julian Kowalczyk) . „Już zachodzi czerwone słoneczko”, „ Do bytomskich strzelców”, „Ten dwudziesty pierwszy roczek” oraz „Poszli wszyscy na powstanie” zabrzmiały świeżo i wzruszająco.

Po muzycznym akcencie odczytano nazwiska poległych powstańców i minutą ciszy oddano im cześć. Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze pod pomnikiem.

W drugie części uroczystości prowadzący podzielili się swoimi refleksjami odnośnie roli, jaką szkoła pełni w ich życiu. Zadedykowali zebranym przygotowane przez uczniów klas III

(pod opieką pań Gabrieli Langosz i Zofii Laskowskiej- Quach) tańce śląskie oraz inscenizację „Libawianki”, śląskiej wersji ballady Adama Mickiewicza pt. „Świtezianka” . W role Mickiewicza, Dziewczyny i Strzelca wcielili się Maja Wierszak, Liliana Sczygieł i Dawid Zacha z klasy VII. Przepiękną oprawę muzyczną, wspaniale podkreślającą nastrój przedstawienia, przygotowała Milena Jendrzej .

Akademię zakończyło krótkie przemówienie pana Zdzisława Szuby, który podziękował dyrekcji za zaproszenie oraz uczniom za piękny występ.

Nad oprawą muzyczną uroczystości czuwali pan Stanisław Kozłowski oraz Jakub Hańc z klasy VI; dekoracje przygotowała pani Katarzyna Madej; prezentacja multimedialna: Kalina Kowolik, Marcelina Kowolik i Laura Kowolik z klasy V; całość opracowała pani Barbara Puchała.

Szczególne podziękowania za dostarczenie elementów scenografii dla pana Marcela Kowolika!

Barbara Puchała

Występy >>> KLIKNIJ

Galeria zdjęć >>> ZOBACZ

Szkoła promująca zdrowie Owoce i warzywa w szkole Program Mleko w Szkole Kierunek Muzeum MULTI Sport Centrum Edukacji Obywatelskiej Szkoła Odkrywców Talentów Mistrzowie Matlandii Poczytajmy
© 2024 Publiczna Szkoła Podstawowa w Zębowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Czym są pliki cookies?

Cookies to niewielkie pliki, które są zapisywane na naszych komputerach podczas odwiedzania stron www. Dzięki nim serwisy internetowe mogą np. zapamiętać nasze preferencje i ustawienia, umożliwić logowanie, pamiętać historię zakupów czy miasto, w którym najczęściej sprawdzamy pogodę, a nawet dobierać treść docierających do nas artykułów i reklam zgodnie z naszymi preferencjami. Trzeba przy tym zaznaczyć, że pliki cookies nie są szkodliwe dla naszego komputera ani zawartych na jego dyskach danych. 

Czy da się zlikwidować lub wyłączyć pliki cookies?

Plików cookies, zwanych "ciasteczkami" nie można zlikwidować, ale Użytkownik sieci może nie zgodzić się na ich zapisywanie na swoim komputerze. Aby to zrobić, należy zmienić ustawienia przeglądarki internetowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że po ich wyłączeniu niektóre funkcje stron mogą nie działać prawidłowo.

Jak wyłączyć pliki cookies?

Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej) np.:

Do czego nasza strona wykorzystuje pliki cookies?

Używamy plików cookies do:

  1. zarejestrowania sesji użytkownika (logowanie na stronę internetową) oraz jej utrzymania po wylogowaniu,
  2. tworzenia statystyk, które pozwalają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze strony internetowej, co umożliwia jej ciągłe ulepszanie,
  3. dostosowania zawartości strony internetowej serwisu do preferencji użytkownika.

Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies zapisywały się na Twoim komputerze, zmień ustawienia dotyczące tych plików w swojej przeglądarce.