PSP Zębowice

Jak co roku, obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, który znajduje się przed budynkiem szkoły. Tradycyjnie odczytano apel poległych, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Na koniec żołnierze  JW 2286 Opole oddali salwę honorową ku czci powstańców walczących o polski Śląsk.

W dalszej części uroczystości zaproszeni goście, rodzice, uczniowie i nauczyciele przeszli do hali sportowej, aby wziąć udział w przedstawieniu przygotowanym przez uczniów klas IIa, IIb i III oraz członków koła teatralnego i czytelniczego z klas V b i VII pod opieką pań: Barbary Puchały, Zofii Laskowskiej i Gabrieli Langosz.

Główna bohaterka spektaklu, Mowa Polska, zabrała widzów w podróż do przeszłości- do roku 1901. Retrospekcja obejmowała wydarzenia związane ze strajkiem szkolnym we Wrześni. Młodzi aktorzy wcielili się w role uczniów  sprzed ponad stu lat protestujących przeciw nauce religii w języku zaborców. Niezwykle sugestywnie pokazali, z jaką determinacja dzieci walczyły o to, by móc rozmawiać, uczyć się i modlić w języku polskim. Nie były w tej walce osamotnione- wspierali je rodzice oraz pisarze: Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz.

 Występ wzbogaciły i ubarwiły wspaniałe popisy wokalno- taneczne najmłodszych aktorów . Piosenki odnosiły się do naszych symboli narodowych, mówiły o tym, że ich miejsce jest w sercach wszystkich Polaków, niezależnie od okoliczności.

Inscenizacja przypomniała, jak wielką rolę w drodze do niepodległości odegrali ludzie pielęgnujący język polski i przekazujący mowę ojców kolejnym pokoleniom. Uświadomiła także, że czasem zapominamy o tym, że trzeba ja pielęgnować i dbać o jej piękno również we współczesnej, wolnej Polsce.

 

Więcej zdjęć >>>> tutaj

Święto Zmarłych to czas, w którym ludzie licznie odwiedzają cmentarze. Uczniowie klasy VI w ramach lekcji języka niemieckiego mniejszości narodowej także odwiedzili zębowicki cmentarz. Opiekun Gminnej Izby Regionalnej w Zębowicach pan Gerard Wons przybliżył szóstoklasistom ciekawą historię rodziny Symiorów. Opowiedział także  o grobie poległych żołnierzy i okolicznościach powstania miejsca pamięci ofiar poległych w I i II wojnie światowej.

 

Ślubowanie klas pierwszych to od lat niezwykłe wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Zębowicach. . W tym roku miało ono miejsce 30 października. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci

Podczas części artystycznej pierwszaki podróżując po wielu krainach wiedzy i umiejętności zaprezentowały swoje talenty wokalne, recytatorskie oraz taneczne, wzbudzając aplauz wśród zgromadzonej publiczności.

Podczas ceremonii 25 pierwszoklasistów, w obecności dyrekcji szkoły, wychowawców, zaproszonych gości oraz swoich najbliższych (rodziców, dziadków, rodzeństwa) złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie dyrektor szkoły Pani Małgorzata Stelmach dokonała aktu pasowania na ucznia, a wychowawczynie wręczyły pamiątkowe niespodzianki.
Po uroczystości dzieci udały się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców i wspólnie z nimi spędziły miłe chwile.

Odpowiedzialnymi za przygotowanie uroczystości były następujące osoby: Anna Kozłowska, Katarzyna Przybyszewska i Elżbieta Pyka.

Osobami współpracującymi byli: Katarzyna Madej, Ewelina Pokorska i pracownicy obsługi.

 Galeria zdjęć >>> tutaj

  

24 października 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie miała miejsce konferencja pod hasłem „Pasja, Profesja, Powołanie”, w której wzięli uczniowie klasy ósmej. Konferencja odbyła się  w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Jej organizatorem byli Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie oraz Publiczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Oleśnie. Patronat nad imprezą objął Starosta Oleski.

Celem  konferencji była pomoc w wybraniu szkoły i zawodu oraz poznanie ścieżek kariery.  Wiele mówiono o pasji, która jest kluczem do sukcesu w każdej profesji.    

Ósmoklasiści obejrzeli  filmy  odzwierciedlające  hasła pasja, powołanie oraz wysłuchali wykładów przedstawicieli lokalnych firm -  Radosława Glińskiego, dyrektora grupy Nestro w Starym Oleśnie, Anny Kurpiel z firmy Oras w Oleśnie, Grzegorza Czudaja z firmy Kler z Dobrodzienia oraz Paweła Miozgi, kierownika biura Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie.  

Uczniowie pojechali pod opieką pani Agaty Wons-Wiechy i pani Agnieszki Chrzęstek.