PSP Zębowice

W dniu 16 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny KANGUR. W konkursie wzięło udział 34 uczniów naszej szkoły z klas III - VIII.

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. W Polsce w ubiegłym 2022 roku wzięło w nim udział 233 157 uczniów.

Celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, dniem intelektualnej zabawy.

Konkurs ten jest rozgrywany w sześciu kategoriach wiekowych i ma charakter jednorazowego testu.

Żaczek

klasy 2 szkół podstawowych;

Maluch

klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

Beniamin

klasy 5 i 6 szkół podstawowych;

Kadet

klasy 7 i 8 szkół podstawowych;

Junior

klasy I i II liceów i techników,
szkoły branżowe I stopnia;

Student

klasy III liceów i techników, III liceów 3-letnich oraz III i IV techników 4-letnich,
szkoły branżowe II stopnia.

 Ogłoszenie wyników będzie 11 maja 2023 r.

Grażyna Kostorz

 

Trwa rekrutacja do naszego Programu Stypendialnego Horyzonty!

Uczniowie i uczennice z małych miejscowości, którzy kończą szkołę podstawową i chcą rozpocząć naukę w najlepszych liceach i technikach w dużych miastach zapraszamy do zgłaszania się do Stypendium Horyzonty. Uczniów z naszego województwa szczególnie zapraszamy do Wrocławia – do VIII Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Nr 10. W ramach stypendium uczniowie przez otrzymują wsparcie finansowe przez całą szkołę średnią w postaci:

· finansowania opłat za bursę, wyżywienie, komunikację miejską w mieście nauki

· wspólnych wyjazdów na wakacje i ferie

· dodatkowych kursów językowych

· indywidualnego wsparcia w rozwijaniu pasji, wiary we własne możliwości i w wyborze dalszej drogi

Ponadto w każdym mieście mamy swojego koordynatora regionalnego, który organizuje cykliczne wyjścia scalające społeczność stypendialną i dające możliwość poznania miasta, a także utrzymuje indywidualny kontakt ze stypendystami i wspiera ich na każdym etapie … to wszystko zapewnia program Fundacji EFC i Fundacji Rodziny Staraków. Zgłaszać można się do 31.03, a więcej dowiecie się tutaj: www.efc.edu.pl/programy/horyzonty

Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Fundacja EFC

1 marca 2023r. biblioteka szkolna przyjęła do grona swoich czytelników pierwszoklasistów. W uroczystości wzięli udział także uczniowie klas drugich i trzecich wraz z wychowawcami. Bardzo miło było nam gościć również przedszkolaków wraz z opiekunami oraz Panią Dyrektor Joanną Janczyk, którzy po raz pierwszy odwiedzili naszą szkołę.

Głównym celem akademii było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki i rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie zobaczyli inscenizację pt.: „Piraci na Książkolandii” przygotowaną przez uczennice kl. Va, które okazały się wspaniałymi aktorkami.

Na tajemniczą wyspę Książkolandię zawitali piraci, którzy razem z uczniami poszukiwali skarbu, którym okazały się książki. Piraci zapoznali młodych czytelników z zasadami szanowania książek, Panna Wodna sprawdziła wśród uczniów znajomość literatury dziecięcej, a Neptun przypomniał regulamin korzystania z biblioteki szkolnej. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książki oraz jakie zasady zachowania obowiązują w bibliotece. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez młodych czytelników, którzy zobowiązali się do szanowania książek, korzystania z ich mądrości oraz sumiennego wypełniania obowiązków czytelnika. Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Stelmach dokonała pasowania pierwszaków na czytelników biblioteki szkolnej. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zakładki.

 Galeria zdjęć >>> ZOBACZ

 

Pytania i odpowiedzi do konkursu "Młodzież zapobiega pożarom". Eliminacje gminne odbędą się w  22 marca br.

Klucz odpowiedzi do pytań znajduje się na samym końcu.

Uczniowie z klas 3-4 którzy zgłoszą się do konkursu uczą się pytań od 1 do 100.

Uczniowie z klas 5-8 którzy zgłoszą się do konkursu uczą się pytań od 1 do 150.

UWAGA!!! Ze względu na duże zainteresowanie w starszej grupie odbędą się wstępne eliminacje 20 marca br.

Dariusz Sułek

Pytania konkursowe oraz klucz odpowiedzi >>> ZOBACZ

We wtorek, 28 lutego uczniowie klas VIII i VI wzięli udział w trudnym, aczkolwiek poruszającym i zachwycającym spektaklu zarówno pod względem ideowym, muzycznym, choreograficznym i teatralnym pt. „Troja. Wojny nie będzie!”.  Główna bohaterka Kasandra przywołuje kolejnych bohaterów mitu trojańskiego (m.in. Helenę, Menelaosa, Agamemnona, Achillesa, Priama, Hekabe), chcąc rozliczyć ich z tego, co zrobili, by uniknąć wojny. Próbuje opowiedzieć, jak było naprawdę.

„Kasandra to przedstawicielka młodego pokolenia, które musi mierzyć się z coraz trudniejszymi doświadczeniami: pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie, postępującą katastrofą klimatyczną. Ale nie chce biernie przyglądać się temu, jak świat płonie, albo udawać, że tego pożaru nie widzi. Chce zapobiec katastrofie. W swoim dążeniu do znalezienia rozwiązania jest jednak osamotniona. Starsze pokolenie nie rozumie jej buntu wobec bierności, a pozostali obserwatorzy i wrogowie tylko się temu przyglądają i czekają na odpowiedni moment, by wykorzystać ten „chocholi taniec”, w którym Troja utknęła.Mimo ciężaru, jaki niesie ze sobą temat wojny (szczególnie teraz), w przedstawieniu nie zabraknie miejsca na ironię i humor. Atrakcyjna oprawa wizualna i muzyczna, z elementami teatru tańca i projekcjami sprawi, że opowieść o najsłynniejszej z wojen, wyda się młodemu odbiorcy bliższa, niż mogłoby się wydawać.”( http://teatrlalki.opole.pl/spektakl/troja-wojny-nie-bedzie/)

Po spektaklu uczniowie przeszli Aleją Gwiazd, która znajduje się naprzeciwko wejścia do Ratusza. Jest to jedna z największych turystycznych atrakcji Stolicy Polskiej Piosenki i jeden z najmocniejszych muzycznych akcentów w mieście. Z roku na rok przybywa w niej kolejnych, odlanych w brązie gwiazd z nazwiskami i autografami wykonawców, kompozytorów i autorów piosenek. Dziś liczy ich już ponad pięćdziesiąt. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Edyta Geppert, Ewa Demarczyk, Kora, Kayah, Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, zespoły Lady Pank, TSA, Dżem, Zakopower czy Irena Santor. 

Przechodząc ulicą św. Wojciecha zajrzeliśmy do słynnej „Kamienicy czynszowej” prowadzonej przez Muzeum Śląska Opolskiego. W czynszówce obejrzeliśmy pięć mieszkań – każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890–1965. Oprócz mebli, sprzętów kuchennych i bibelotów, które tworzyły klimat domu, zaobserwowaliśmy różne sposoby ogrzewania pokojów, np. przy użyciu pieców kaflowych i piecyków żeliwnych. Ciekawy był również sprzęt do utrzymywania higieny, jaki był wówczas powszechnie używany. Toalety i zlewozmywaki, a co za tym idzie woda bieżąca, dostępne były tylko na klatkach schodowych. Wizyta ta dostarczyła wielu wrażeń i wywołała spore zaskoczenie u uczniów.

Wycieczkę uważamy za bardzo udaną, pouczającą i pełną wrażeń.

Iwona Grabowska

   

  

Uczniowie klasy VIII „b” zanurzyli się w wirtualnej rzeczywistości w trakcie lekcji geografii. Dzięki goglom Class VR zwiedzali różne zakątki globu. Podziwiali z lotu ptaka m.in. Central Parku w Nowym Jorku. Spacerowali ulicami Londynu, a także uczestniczyli w Igrzyskach Olimpijskich. Uczniowie wybrali się także do lasu tropikalnego, gdzie czekały na nich egzotyczne rośliny i zwierzęta. Gogle Class VR pozwoliły przybliżyć uczniom omawiane na lekcjach treści i zdecydowanie uatrakcyjnić zdobywanie wiedzy.

Małgorzata Szura

W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano podsumowanie zeszłorocznych uroczystości rocznicowych i patriotycznych. Wojewoda opolski uhonorował partnerów zeszłorocznych wydarzeń organizowanych przez urząd.

W środę 8 lutego 2023 r. podsumowano kilka zeszłorocznych projektów realizowanych przez Opolski Urząd Wojewódzki. Były to m.in. „Pod biało-czerwoną” - program budowy masztów flagowych w gminach, czy „Służba Cywilna - Opolska Historia i Teraźniejszość” - działania nawiązujące do 100. rocznicy powstania służby cywilnej. Wojewoda podziękował samorządowcom i pracownikom urzędu zaangażowanym w realizację tych działań.

Przypomniano  zeszłoroczne wydarzenia patriotyczne i rocznicowe organizowane przez urząd wojewódzki. Przy tej okazji wojewoda opolski  po raz pierwszy wręczył statuetki „Nasza Niepodległa Opolszczyzna”.

Nagrody wręczono w kilku kategoriach. W kategorii "Oświata" wyróżniono Kuratorium Oświaty w Opolu i Publiczną Szkołę Podstawową im. Powstańców Śląskich w Zębowicach.

Dyrektor Szkoły Małgorzata Stelmach odebrała statuetkę wręczaną przez wojewodę Sławomira Kłosowskiego a zastępca wójta Gminy Zębowice  Zdzisław Szuba otrzymał list gratulacyjny.

Źródło:  https://nto.pl/uhonorowano-partnerow-opolskiego-urzedu-wojewodzkiego-wojewoda-opolski-wreczyl-statuetki/ar/c1-17274291

 

 

           Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnorodnych zadaniach, w ramach projektu „Mamy rady na odpady”. Jednostką organizującą projekt był Samorząd Województwa Opolskiego. Przedstawicielki urzędu odwiedziły naszą szkołę, aby wręczyć nagrody dla najaktywniejszych uczniów w projekcie. Dwie uczennice klasy VIII b: Matylda Wiecha i Roksana Niedworok otrzymały wyróżnienia za film, który stworzyły na konkurs pt. „Dzień Ziemi – sprzątam i dbam o moją najbliższą okolicę”. Uczennice w tworzeniu filmu wspierała nauczycielka Małgorzata Szura. Uczniowie klasy 5 b: Maja Wodarczyk, Zuzanna Dela, Agnieszka Blacheta i Jakub Tarara otrzymali wyróżnienia za prace w konkursie plastycznym pt. „Drugie życie odpadów”.

Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Małgorzata Szura

  

Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 6 lutego 2023r.
W tym dniu na hali szkolnej pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, superbohaterów, policjantów, żołnierzy, dinozaura, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na auli podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały halę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i poczęstunku w klasach.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.

Galeria zdjęć >>> ZOBACZ

 

 

Szkoła promująca zdrowie Owoce i warzywa w szkole Program Mleko w Szkole GIODO MULTI Sport Centrum Edukacji Obywatelskiej Szkoła Odkrywców Talentów Mistrzowie Matlandii Poczytajmy
© 2023 Publiczna Szkoła Podstawowa w Zębowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Czym są pliki cookies?

Cookies to niewielkie pliki, które są zapisywane na naszych komputerach podczas odwiedzania stron www. Dzięki nim serwisy internetowe mogą np. zapamiętać nasze preferencje i ustawienia, umożliwić logowanie, pamiętać historię zakupów czy miasto, w którym najczęściej sprawdzamy pogodę, a nawet dobierać treść docierających do nas artykułów i reklam zgodnie z naszymi preferencjami. Trzeba przy tym zaznaczyć, że pliki cookies nie są szkodliwe dla naszego komputera ani zawartych na jego dyskach danych. 

Czy da się zlikwidować lub wyłączyć pliki cookies?

Plików cookies, zwanych "ciasteczkami" nie można zlikwidować, ale Użytkownik sieci może nie zgodzić się na ich zapisywanie na swoim komputerze. Aby to zrobić, należy zmienić ustawienia przeglądarki internetowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że po ich wyłączeniu niektóre funkcje stron mogą nie działać prawidłowo.

Jak wyłączyć pliki cookies?

Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej) np.:

Do czego nasza strona wykorzystuje pliki cookies?

Używamy plików cookies do:

  1. zarejestrowania sesji użytkownika (logowanie na stronę internetową) oraz jej utrzymania po wylogowaniu,
  2. tworzenia statystyk, które pozwalają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze strony internetowej, co umożliwia jej ciągłe ulepszanie,
  3. dostosowania zawartości strony internetowej serwisu do preferencji użytkownika.

Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies zapisywały się na Twoim komputerze, zmień ustawienia dotyczące tych plików w swojej przeglądarce.