Listopad to miesiąc zadumy nad upływającym czasem. Pochylamy się nad grobami bliskich i wspominamy tych, którzy odeszli . W tak refleksyjnym nastroju uczniowie klas II i III PG w Zębowicach wyruszyli w podróż do przeszłości - 09.11.2016r. udali się na wycieczkę do Wadowic i Oświęcimia, aby przeżyć niezwykłą lekcję historii.
Pod opieką nauczycieli - Dariusz Sułka, Patrycji Wolickiej, Beaty Klyszcz i Barbary Puchały- zwiedzili najpierw Dom Rodzinny Jana Pawła II. Spacer po szesnastu strefach Muzeum, liczącego około 1 200 m2 powierzchni wystawienniczej, śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II na długo pozostanie w ich pamięci. Najważniejszym miejscem, sercem Muzeum , jest Mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat. Pozostałe ekspozycje w chronologiczny sposób przybliżyły etapy życia Papieża Polaka, łącząc materialne pamiątki i relikwie z wirtualnym obrazem , wyświetlanym na panelach multimedialnych różnej wielkości i kształtu. Oprócz głosu przewodnika, opowiadającego o klejach losu Ojca Świętego, zwiedzający na każdym kroku słyszeli głos samego Karola Wojtyły przemawiającego do wiernych.
Pobyt w Wadowicach był również okazją, aby spróbować legendarnych kremówek, ulubionych ciastek Jana Pawła II. Kolejnym etapem było zwiedzenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, miejsca masowej eksterminacji około 1,1 miliona Żydów z całej Europy,
a także 140–150 tysięcy Polaków, około 23 tysięcy Romów, około 12 tysięcy jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości. Kilkugodzinny spacer pomiędzy blokami obozu pozwolił tylko częściowo zapoznać się z materialnymi pozostałościami po największej w Europie „fabryce śmierci”. Oprócz fotografii dokumentalnych, fotokopii dokumentów, modeli, rzeźb uczestnicy wycieczki oglądali eksponaty historyczne takie jak ubrania więźniarskie, prycze i sprzęty w jakie były wyposażone pomieszczenia więźniarskie oraz rzeczy odebrane deportowanym Żydom. Odwiedzili również m.in. komorę gazową i krematorium, celę śmierci św. Ojca Maksymiliana Kolbe, baraki, w których żyli osadzeni oraz rampę, gdzie dokonywano selekcji nowo przybyłych więźniów. Wszyscy z wielką uwagą słuchali bardzo ciekawej opowieści pani przewodnik o obozowej codzienności, pamiętając, że to „Ludzie ludziom zgotowali ten los” i jeśli już raz coś tak potwornego się zdarzyło, może zdarzyć się również w przyszłości.
Uczniowie wykazali się dojrzałością oraz kulturą osobistą, zachowując się stosownie w odwiedzanych miejscach i dzieląc się ze sobą wrażeniami na temat tragicznych wydarzeń
z przeszłości. Wszyscy uznali wyjazd za bardzo udany. Zdjęcia