Dnia 5 kwietnia 2017 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej ofiary Tragedii Górnośląskiej. Na początku uczniowie uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji ofiar tej tragedii. Następnie społeczność szkolna przeszła pod Dom Spotkań. Uczennice Marlena Zyzik i Emilia Lempa opowiedziały o tym strasznym wydarzeniu. Nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablicy przez Panią Marię Prukop, a później poświęcenie tablicy przez księdza proboszcza. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów. Mamy nadzieję, że dzięki tablicy mieszkańcy i goście naszej gminy będą pamiętali o Tragedii Górnośląskiej.
Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska w tym także mieszkańców naszej Gminy Zębowice..
Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemcy.
Zebranie było związane z XXIII sesją Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku temat sesji to “Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. W związku z tym uczennice Emilia Lempa i Marlena Zyzik postanowiły upamiętnić Ofiary Tragedii Górnośląskiej z naszej gminy w latach 1945-1948 poprzez postawienie tablicy związanej z tragedią.
Dziewczyny przeprowadziły ankietę, by sprawdzić czy ludzie wiedzą o tym strasznym wydarzeniu. Wśród ankietowanych ponad 55% nigdy nie słyszało o Tragedii Górnośląskiej, a prawie 60% nie łączy tych wydarzeń z naszą gminą.
Pierwszoklasistki postanowiły to zmienić. Tematem zainteresował je pan Gerard Wons, który udostępnił uczennicom wiele informacji o ofiarach Tragedii z naszych okolic.Dziewczyny chciały upamiętnić tych ludzi, którzy byli ofiarami dwóch reżimów - faszystowskiego i komunistycznego.
Żeby zwiększyć świadomość naszych kolegów i koleżanek na ten temat pierwszoklasistki skorzystały z materiałów Instytutu Pamięci Narodowej i z pomocą nauczyciela historii pana Marcina Kucharskiego promowały tę wiedzę wśród społeczności szkolnej.