Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne … Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie.
Arturo Pérez-Reverte – "Królowa Południa"
W I semestrze bieżącego roku szkolnego uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum, pod opieką nauczycieli polonistów, Barbary Puchały i Eweliny Pokorskiej, podejmowali wiele wyzwań, mających na celu promowanie czytelnictwa.
Siódmoklasiści włączyli się do programu dla szkół Fundacji ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom pod nazwą Wychowanie przez czytanie- z książką w świat wartości. W ramach projektu zrealizowali cykl zajęć według scenariuszy udostępnionych przez Fundację , w oparciu o książkę „Gorzka czekolada i inne opowiadania”. Wykonali i udostępnili Organizatorowi wytwory swojej pracy oraz zdjęcia dokumentujące działania (fotografie, plakaty). Nakręcili i opublikowali prezentację filmową, przedstawiającą wybraną wartość (https://youtu.be/lCHfaf9NT10). Przygotowali także gazetkę ścienną obok pracowni polonistycznej (zdj. w galerii ).
W październiku uczniowie gimnazjum zwiedzili wystawę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Bolesław Prus. Nigdy nie chadzał w wieńcu chwały oraz wzięli udział w lekcji bibliotecznej Od przeszłości do teraźniejszości, podczas której zapoznali się z nowoczesnymi metodami korzystania z księgozbiorów.
Grupa dziewcząt z klas VII i IIaG przeprowadziła zbiórkę książek w ramach akcji Uwolnij Książkę. Zagospodarowana półka bookcrossingowa na korytarzu szkoły zachęca do sięgania po dostępne pozycje i zaprasza do dzielenia się książkami, z których się wyrosło.
Dzień Czytania Dzieciom , wystawka w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, kiermasz taniej książki , zbiórka używanych książek w celu przekazania ich na oddział dziecięcy Szpitala Powiatowego w Oleśnie, pacjentom Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach oraz Domu Dziecka w Sowczycach- to akcje prowadzone przez opiekunkę szkolnej biblioteki , panią Annę Kozłowska.
Edukacja czytelnicza miała również miejsce w trakcie zajęć opiekuńczo- wychowawczych z uczniami oczekującymi na odjazd autobusu a także podczas lekcji bibliotecznych i zastępstw.
W trakcie tych zajęć uczniowie słuchali czytanych tekstów oraz samodzielnie zapoznawali się z fragmentami lektur lub innych, wybranych książek. Wypowiadali się na temat ich treści. Dzięki temu nabywali umiejętności poszukiwania informacji z różnych źródeł oraz kształtowali zainteresowania czytelnicze . Zdjęcia