Co roku w październiku, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.
Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki.
Żonkil w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej według „Słownika Symboli”
W. Kopalińskiego żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia, przemijanie – stałą metamorfozę.
Nasze Wolontariuszki: Żaklina Wodarczyk, Aleksandra Pyć, Marta Kozłowska, Wiktoria Gawlita ,Weronika Żywanowska i Sonia Wróbel wspólnie z panią Marianną Dylką, również w tym roku posadziły przed budynkiem szkoły cebulki żonkili, które, mamy nadzieję, wiosną pięknie zakwitną. Od września zebraliśmy prawie 100 cebulek tych kwiatów. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji i podarowali cebulki żonkili. Zdjęcia